Na základě četných dotazů jsem vyhledala na netu přesné informace k žádosti o příspěvek na péči.
Převzato z mpsv.cz
Obecné informace k příspěvku na péči
Nárok na příspěvek na péči mají osoby, které nejsou z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu schopny se o sebe samostatně postarat v rozsahu stanoveném zákonem. Prostředky z přiznaného příspěvku na péči jsou určeny na to, aby se dotyčná osoba mohla finančně vypořádat s jinými fyzickými osobami či institucemi, které jí poskytují pomoc. Pro děti lze o příspěvek na péči žádat od jednoho roku věku.
Legislativa řešící danou problematiku:
Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů: zde můžeme nalézt většinu informací týkajících se příspěvku na péči.
Vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů: příloha č. 1 uvedené vyhlášky obsahuje kritéria posuzování příspěvku na péči.
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů: jako u kteréhokoli správního řízení řeší jeho pravidla a průběh i v tomto případě uvedený zákon.
Výše příspěvku na péči
Výše příspěvku na péči se odvíjí od stupně závislosti na pomoci jiné fyzické osoby stanoveném v rozhodnutí o přiznání příspěvku. Zákon o sociálních službách rozlišuje čtyři stupně závislosti.
Výše příspěvku je od 1. ledna 2022 sjednocená, tedy je jedno zda náleží tomu
kdo využívá pobytové služby a nebo tomu kdo je doma.
Výše příspěvku na péči pro osoby do 18 let věku činí za kalendářní měsíc
·3 300 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost)
·6 600 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost)
·13 900 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost)
·19 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost)
Výše příspěvku na péči pro osoby starší 18 let činí za kalendářní měsíc
·880 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost)
·4 400 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost)
·12 800 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost)
·19 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost)
Co se posuzuje?
Při posuzování stupně závislosti osoby se hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby:
mobilita
orientace
komunikace
stravování
oblékání a obouvání
tělesná hygiena
výkon fyziologické potřeby
péče o zdraví
osobní aktivity
a péče o domácnost (péče o domácnost se neposuzuje u osob do 18 let)
Jak požádat o příspěvek na péči
Kompletně celou agendu příspěvku na péči spravuje stejně jako např. u průkazu ZTP Úřad práce ČR. Žádost o tuto dávku proto podáváme na příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce dle místa trvalého bydliště žadatele. Správní řád nám v odůvodněných případech umožňuje zažádat také o to, aby řízení o příspěvku vedla jiná než místně příslušná pobočka úřadu práce. Jedná se především o situace, kdy se žadatel například dlouhodobě zdržuje mimo správní obvod svého trvalého bydliště. V takovém případě je nutné, aby žadatel nebo jeho zástupce (zmocněnec, zákonný zástupce, opatrovník apod.) podal písemnou žádost o vedení příslušné agendy v požadované krajské pobočce Úřadu práce z důvodu vhodnosti.
Žádost o příspěvek na péči lze podat poštou, osobním předáním na podatelně příslušného úřadu či přímo u konkrétního pracovníka, který může rovnou podávané dokumenty zkontrolovat a poradit v případě nedostatků. Podání můžeme učinit i elektronicky prostřednictvím datové schránky. V tomto případě je však nutné, aby žadatel měl platný elektronický podpis.
Když budete o příspěvek žádat, nezapomeňte přiložit i Oznámení o poskytovateli pomoci
Hodně štěstí na přívětivé úředníky při vyřizování 🙂

Jsem provázející na cestě k vědomému odchodu. Pomáhám přijmout smrt s pokorou, překonat strach z neznámého a uvědomit si, že i toto období patří k životu stejně jako narození. Lze jej prožít vědomě a s láskou, nejlépe v kruhu rodiny. Můj příběh najdete tady>> . Jsem autorkou ebooků zdarma Jak zvládnout v klidu odejít , Dříve vyslovené přání a Meditace od-puštění rozloučení a spoluautorkou žádaného kurzu Dula na konci života. Se společně naladěnými dušičkami jsme založily projekt Death Cafe Czech. .